XIV edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii

XIV edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, Olsztyn, 2 lutego 2023 r.

  Zgodnie z coroczną tradycją kultywowaną przez Katedrę Kryminologii i Kryminalistyki z końcem semestru zimowego roku akademickiego 2022/2023 odbyła się XIV Edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii. Organizatorem powyższego wydarzenia była Katedra Kryminologii i Kryminalistyki, natomiast współorganizatorem było Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium”. Konkurs miał na celu rozpowszechnianie oraz pogłębianie wśród studentów Wydziału Prawa i Administracji wiedzy kryminologicznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Polska myśl kryminologiczna wobec współczesnych zagrożeń w obszarze przestępczości”.

  Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap odbył się w dniu 26 stycznia 2023 r. w Auli Kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM. Eliminacje przeprowadzono w formie testu składającego się z 27 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Do pierwszego etapu przystąpiło ponad 200 studentów. Większość z nich uzyskała na tyle dobry wynik, iż mógł on stanowić podstawę do zaliczenia egzaminu z Kryminologii w terminie zerowym. Z kolei do finału zakwalifikowało się 9 osób, które uzyskały najlepszy wynik na teście.

  Finał konkursu odbył się 2 lutego 2023 roku i polegał on na ustnej prezentacji jednego z wylosowanych wcześniej zagadnień. Wystąpienia konkursowe dotyczyły:

¾    Pionierów kryminologii w Polsce,

¾    Polskiej kryminologii w dwudziestoleciu międzywojennym,

¾    Juliusza Makarewicza – kryminologa i kodyfikatora prawa karnego,

¾    Rafała Lemkina – autora pojęcia ludobójstwa,

¾    Floriana Znanieckiego – kryminologa polskiego i amerykańskiego,

¾    Życia i działalności naukowej Leona Radzinowicza w Polsce i Wielkiej Brytanii,

¾    Życia i działalności naukowej Stanisława Batawii,

¾    Upadku polskiej kryminologii w pierwszych latach po II Wojnie Światowej,

¾    Współczesnego stanu nauki kryminologii w Polsce.

  Finaliści byli zobligowani do wygłoszenia w ciągu 10 minut referatu na wyżej wymienione tematy. Wystąpienia finalistów oceniane były przez Komisję Konkursową składającą się z pracowników Katedry Kryminologii i Kryminalistyki: prof. dr. hab. Wiesława Pływaczewskiego, dr hab. Moniki Kotowskiej, dr Grażyny Kędzierskiej oraz przedstawicieli instytucji współpracujących z Wydziałem Prawa i Administracji. Sąd Okręgowy w Olsztynie reprezentował Prezes dr Maciej Nawacki, Prokuraturę Rejonową Olsztyn Południe p.o. zastępca Prokuratora Rejonowego Mariola Beker-Pawluczuk, Komendę Wojewódzką Policji Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej mł. insp. Leszek Róziecki, Komendę Miejską Policji zastępca Naczelnika Wydziału Techniki Kryminalistycznej i Statystyki Przestępczości podinsp. Artur Opalach, Narodowy Bank Polski Oddział w Olsztynie Dyrektor dr Kamil Iwankiewicz. Finał Konkursu otworzył Prodziekan ds. Studenckich dr hab. Piotr Chlebowicz, prof. UWM. Prowadzeniem Konkursu oraz pieczą nad organizacyjną stroną konkursu zajęła się mgr Natalia Dąbkowska. Merytoryczne aspekty Finału Konkursu nadzorował dr Maciej Duda. Na szczególne docenienie za pracę podczas  wydarzenia zasługują członkowie Studenckiego Koła Kryminologii Vestigium Pani Margarita Khoperia, Pani Julia Nyc oraz Pan SzymonW tym roku poziom wiedzy finalistów był wyjątkowo wyrównany, o czym świadczy przyznanie przez Komisję Konkursową ex aequo dwóch pierwszych, dwóch drugich i dwóch trzecich miejsc. Zwyciężczyniami XIV Edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii zostały Pani Amelia Burdach i Pani Sandra Sołobodowska. Drugie miejsce zajęły Pani Olga Brzezińska oraz Pani Karolina Adamska. Na trzecim miejscu uplasowały się Pani Aleksandra Wernik oraz Pani Ewelina Jastrzębska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Katedrę Kryminologii i Kryminalistyki WPiA UWM. W ramach podsumowania Przewodniczący Komisji Konkursowej prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski wygłosił krótki wykład pt. „Krzysztof Kolumb i Mikołaj Kopernik – kontrowersje na temat miejsca pochówku dwóch wielkich odkrywców – uwagi na tle dorobku genetyki i archeologii kryminalnej. Katedra Kryminologii i Kryminalistyki wpisała się zatem w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ponadto prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski z satysfakcją podkreślił, iż wszyscy finaliści wykazali się ogromną wiedzą z zakresu przedmiotowej tematyki i życzył wszystkim studentom dalszych sukcesów naukowych.