W dniu 17 listopada 2023 r. odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Skutki dokonania czynności z naruszeniem przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego”. Obrady zgromadziły przedstawicieli nauki oraz praktyków zainteresowanych obrotem gruntami rolnymi. Wśród uczestników byli zarówno pracownicy Wydziału Prawa i Administracji oraz Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie. Samo wydarzenie odbywało się w Auli Cytrynowej Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Konferencja stanowiła zwieńczenie badań realizowanych w ramach wydatków bezzwrotne pomocy finansowej udzielonej na podstawie Umowy Nr 13/2023/EDU zawartej w dniu 28.2.2023 r. pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie na realizację badań naukowych pt. „Skutki dokonania czynności z naruszeniem przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego”. Głównym celem badań była analiza przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w kontekście przesłanek determinujących stwierdzenie nieważności czynności z naruszeniem przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Uzyskane wyniki przeprowadzonych badań będą stanowiły źródło do szkolenia pracowników KOWR a także dla ustawodawcy w odniesieniu do ewentualnych zmian legislacyjnych. W skład zespołu badawczego wchodzili pracownicy Katedry Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego, Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, Katedry Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie oraz doktoranci i pracownicy Wydziału Prawa i Administracjia także Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Kierownikiem projektu był dr hab. Jakub Jan Zięty, prof. UWM, zastępcami Kierownika: dr hab. Adam Bieranowski, prof. UWM oraz dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM. W skład zespołu badawczego wchodzili: dr hab. Maciej Rzewuski, prof. UWM, dr Michał Hejbudzki, dr Sylwia Łazarewicz, dr Paweł Lewandowski, dr Katarzyna Ciućkowska, dr Aleksandra Kudrzycka-Szypiłło, dr Ewa Lewandowska, dr Anna Kledyńska, dr Michał Gornowicz, mgr Natalia Pliszka, mgr Jacek Kaczkowski, a także mgr Anna Jankowska, mgr Justyna Zielińska.

Konferencja stanowiła element podsumowujący realizację badań. Przedmiotem konferencji były teoretyczne i praktyczne aspekty dotyczące skutków dokonania czynności z naruszeniem przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W konferencji uczestniczyli pracownicy Oddziału Terenowego w Olsztynie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz pracownicy i doktoranci Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Szerokie grono prelegentów oraz ożywiona dyskusja pozwoliła potwierdzić uzyskane wyniki prowadzonych badań oraz identyfikację podstawowych problemów prawnych dotyczących przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W szczególności wskazano potencjalne rozwiązania legislacyjne mogące usprawnić obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce. Powyższy fakt umożliwił pełną realizację postawionych przez organizatorów celów konferencji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem również ze strony studentów.