Relacja z Olimpiady Wiedzy o Prawie

Relacja z olimpiady prawniczej organizowanej przez Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Prawie z siedzibą w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

W dniu 01.04.2017 r. odbył się finał  XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, w którym wzięło udział 54 uczniów szkół licealnych z naszego kraju wyłonionych spośród 16 okręgów(Opole, Poznań, Kielce, Chorzów, Ostrołęka, Białystok, Szczecin, Zamość, Gdańsk, Zielona Góra, Toruń, Wrocław, Olsztyn, Kraków, Skierniewice, Przemyśl). Olimpiada ma charakter ogólnopolski. Celem olimpiady jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania dla prawa. Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli i ufundowali nagrody: Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, I Prezes Sądu Najwyższego, Prezes NSA, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Sądownictwa,  Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Sądu Okręgowego w Ostrołęce, Przewodniczący Rady Miasta w Ostrołęce, Kancelaria Adwokacka Paweł Niewiadomski. Ponadto nagrody ufundowali: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Marszałek Sejmu RP, Premier RP, Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, Prezes Rady Ministrów, Uniwersytet w Białymstoku, Dyrektor II SLO im. Toniego Halika w Ostrołęce. Olimpiada składała się z trzech etapów: eliminacje szkolne ( test wiedzy prawniczej), w których wzięło udział 1629 ze 144 polskich szkół licealnych, w ubiegłym roku 839 uczniów ze 113 szkół, eliminacje okręgowe (test wiedzy prawniczej oraz praca pisemna), które wyłoniły po sześciu uczestników do eliminacji finałowych- ogólnopolskich (egzamin ustny z wiedzy prawniczej i samorządowej). W eliminacjach okręgowych wzięło udział 183 uczestników, z 84 szkół, w ubiegłym roku 182 uczestników, w ubiegłym roku 73 szkół. W wyniku eliminacji centralnych (egzamin ustny) 27 licealistów otrzymało tytuł laureata, 27 tytuł finalisty:

Laureaci ( 27 uczniów )

53.

Woźniak Szymon

I SLO Tarnobrzeg

Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody, dyplomy i zaświadczenia laureata/finalisty. Gratulujemy

Ponadto otrzymali uprawnienia wyższych uczelni – przyjęcie na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego:

1. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna,  politologia,  prawo,  socjologia, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo kanoniczne.
  2. Uniwersytet Szczeciński: politologia, europeistyka, socjologia.
  3. Uniwersytet w Białymstoku: prawo, administracja, europeistyka.
  4. Katolicki Uniwersytet Lubelski: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prawo, socjologia WNS, europeistykę, filozofię, stosunki międzynarodowe WZNPiE (laureaci), politologię ( laureaci i finaliści).
  5. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prawo, ekonomia, europeistykę, turystyka i rekreacja.
  6. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: wszystkie kierunki magisterskie i licencjackie. Wszyscy kandydaci, również laureaci i finaliści olimpiad,  podczas ubiegania się o przyjęcie na studia zobowiązani są do dokonania wszystkich formalności rekrutacyjnych, tj. do dokonania rejestracji na studia w wyznaczonym terminie, wniesienia opłaty rekrutacyjnej czy dokonania wpisu w przypadku zakwalifikowania na studia. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: http://www.rekrutacja.uj.edu.pl/pl_PL/rekrutacja/olimpiady-i-konkursy.
  7. W dniu 22 maja 2015r. Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu podjął uchwałę Nr 85 o przyznaniu uprawnień dla laureatów i finalistów etapu centralnego Olimpiady do przyjęcia na studia stacjonarne I stopnia otrzymują maksymalną liczbę punktów z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Prawo do otrzymania maksymalnej liczby punktów przysługuje laureatom i finalistom tylko w roku uzyskania świadectwa dojrzałości - niezależnie od roku uzyskania zaświadczenia laureata bądź finalisty.
  8.  W dniu 25 kwietnia 2016r. Senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podjął uchwałę Nr 23/2016 o przyznaniu uprawnień dla laureatów i finalistów etapu centralnego Olimpiady otrzymują 100% punktów z postępowania kwalifikacyjnego na studia stacjonarne I stopnia na kierunku zdrowie środowiskowe

W tegorocznej Olimpiadzie we współpracy z Sądem Okręgowym w Ostrołęce odbyła się symulowana rozprawa sądowa z udziałem uczniów II SLO im. Toniego Halika w Ostrołęce i kilkoro uczestników eliminacji centralnych. Tematem rozprawy była aborcja.