Historia

W wyniku reorganizacji Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie w styczniu 2019 r. rozpoczęła działalność nowa jednostka organizacyjna Katedra Teorii i Historii Prawa. W skład Katedry weszli pracownicy z kilku wcześniej funkcjonujących na WPiA Katedr, w tym m.in.: Katedry Teorii i Filozofii Prawa i Państwa, kierowanej kolejno przez prof. dr hab. Jolantę Jabłońską-Bonca, prof. dr hab. Andrzeja Sylwestrzaka, prof. dr hab. Dariusza Szpopera oraz dr hab. Przemysława Dąbrowskiego, prof. UWM; Katedry Powszechnej Historii Prawa, Prawa Rzymskiego i Porównawczego, kierowanej przez prof. dr hab. Bronisława Sitka, a następnie prof. dr hab. Grzegorza Białuńskiego; Katedry Historii i Ustroju Państwa i Prawa, kierowanej przez. ks. dr hab. Mieczysława Różańskiego, prof. UWM; Katedry Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego, kierowanej przez ks. prof. dr hab. Ryszarda Sztychmilera; Katedry Prawa Konstytucyjnego, kierowanej przez dr hab. Dorotę Lis-Staranowicz oraz Katedry Praw Człowieka, Prawa Europejskiego i Kanonicznego, kierowanej przez prof. dr hab. Piotra Krajewskiego.

Na stanowisko kierownika nowej Katedry Teorii i Historii Prawa powołany został wieloletni pracownik WPiA UWM dr hab. Adam Zienkiewicz, prof. UWM, prawnik i politolog o specjalności naukowej z zakresu teorii i filozofii prawa, radca prawny, mediator stały Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz Ośrodka Mediacji Gospodarczych przy OIRP w Olsztynie.

Katedra Teorii i Historii Prawa prowadzi kierunkową działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą w kraju i zagranicą, w tym w oparciu o uczelniane i zewnętrzne źródła finansowania badań naukowych. Pracownicy Katedry od lat włączają się w działalność organizacyjną na rzecz WPiA UWM, podejmując różnego rodzaju zadania i funkcje.

Habilitacje pracowników Katedry

2011 » Mieczysław Różański na podstawie rozprawy Duchowieństwo archidiakonatu uniejowskiego w XVIII wieku. Studium prozopograficzne (na Wydziale Historii i  Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie)

2016 » Aldona Rita Jurewicz na podstawie rozprawy Pater familias dominusve iussit. Umowy zawierane z podległym władzy na podstawie polecenia zwierzchnika (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2019 » Edyta Sokalska na podstawie rozprawy Legal and Political Dimensions of American Federalism: Development and Interpretations (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2019 » Adam Zienkiewicz na podstawie rozprawy Holizm prawniczy z perspektywy Comprehensive Law Movement. Studium teoretycznoprawne (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

2023 » Małgorzata Augustyniak na podstawie rozprawy Solidaryzm i idea solidarności we francuskiej myśli polityczno-prawnej XIX i XX wieku (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego)

Doktoraty pracowników Katedry

1999 » Mieczysław Różański na podstawie rozprawy Szkolnictwo parafialne w archidiakonacie uniejowskim w latach 1512–1773 (na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

2006 » Aldona Rita Jurewicz na podstawie rozprawy Problem domniemania w rzymskim ius quod ad personas pertinet (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

2006 » Edyta Sokalska na podstawie rozprawy Geneza, struktura administracyjna i  funkcjonowanie administracji publicznej w  obecnym powiecie ostrołęckim w latach 1918–1975 (na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2006 » Joanna Słyszewska na podstawie rozprawy Polska służba zagraniczna w latach 1918–1926. Organizacja, zasady funkcjonowania oraz kierunki działania (na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2007 » Adam Zienkiewicz na podstawie rozprawy Mediacja w sprawach cywilnych. Studium teoretycznoprawne (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

2007 » Adam Świętoń na podstawie rozprawy Rzymskie wojskowe prawo karne w  IV  w. n.e. (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

2010 » Justyna Krzywkowska na podstawie rozprawy Adwokat w sprawach o nieważność małżeństwa. Rozwiązania ustawodawcze i ich zastosowanie w sądach kościelnych w Polsce (1983–2007) (na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

2018 » Paweł Błażejczyk na podstawie rozprawy Teorie konstytucyjne i ustrojowe Narodowej Demokracji w latach 1918–1939 w Wilnie (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).