Historia

Pierwszym ogniwem Wydziału Prawa i Administracji, w którego bezpośrednim zainteresowaniu znajdowało się prawo pracy, był Zakład Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który powstał na mocy Uchwały nr 245 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 22 września 2006 roku. Jego organizatorem i zarazem kierownikiem został dr hab. M. Włodarczyk, prof. UWM. W październiku 2008 roku kierownictwo Zakładu przejął prof. dr hab. Z. Góral, co zbiegło się z przemianowaniem tej jednostki w Zakład Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Dwa lata później, w ramach reorganizacji Wydziału, zatwierdzonej przez Senat Uchwałą nr 282 z dnia 25 września 2010 roku, Zakład ten został przekształcony w Katedrę Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Uzyskała ona wówczas stabilizację organizacyjną, bowiem pod tą nazwą istniała bez mała 10 lat. Dopiero na skutek kolejnej dużej reorganizacji Wydziału, wprowadzonej w życie 1 stycznia 2020 roku, została przemianowana na Katedrę Prawa Pracy i Prawa Socjalnego. W 2013 roku kierownictwo Katedry przejął dr hab. Z. Majkut, a następnie dr. hab. P. Prusinowski. Od 2015 roku kierownikiem Katedry jest dr hab. M. Czuryk, prof. UWM.