Historia

Problematyka prawa międzynarodowego publicznego, będąca w  zainteresowaniu olsztyńskiego środowiska prawniczego, a wyodrębniona organizacyjnie, jest powiązana ze strukturami poprzedzającymi Wydział Prawa i Administracji. Jednostka taka istniała już bowiem jako Zakład Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka kierowany przez prof. dr. hab. T. Jasudowicza w Instytucie Prawa i Administracji na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Wraz z utworzeniem Wydziału Prawa i Administracji w jego pierwszej strukturze organizacyjnej nadanej Uchwałą nr 87 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 10 lipca 2001 roku wyodrębniono Katedrę Prawa Międzynarodowego, kierowaną dalej przez prof. dr. hab. T. Jasudowicza. Niewiele później, bo już przy pierwszej reorganizacji Wydziału wprowadzonej Uchwałą nr 108 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 30 września 2001 roku, Katedra ta została przekształcona w Zakład Prawa Międzynarodowego Publicznego, ale obok niego pojawiła się Katedra Praw Człowieka i Prawa Europejskiego. Kierownictwo Zakładu objął prof.  dr  hab.  J.  Białocerkiewicz, natomiast Katedra pozostała przy prof. dr. hab. T. Jasudowiczu. Formalne zrównanie pozycji obu tych jednostek nastąpiło na podstawie Uchwały nr 282 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 25 września 2009 roku, na mocy której Zakład Prawa Międzynarodowego Publicznego został przekształcony w Katedrę. Jej kierownictwo zmieniało się i było udziałem kolejno: dr O. Cabaj, dr hab. M. Szwejkowskiej, prof. UWM i dr hab. E. Zębek, prof. UWM. Katedry od momentu zrównania ich formalnej pozycji w niezmienianej organizacyjnie postaci istniały do końca 2016 roku. Wówczas do Katedry Praw Człowieka i  Prawa Europejskiego dodano problematykę prawa kanonicznego, co znalazło wyraz w nazwie własnej jako Katedra Praw Człowieka, Prawa Europejskiego i Kanonicznego. Ostatnia sekwencja zmian organizacyjnych w obszarze problematyki powyższych jednostek nastąpiła wraz z kolejną gruntowną reorganizacją Wydziału 1 stycznia 2020 roku, w ramach której powstała Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Unii Europejskiej. Jej kierownictwo objął prof. dr hab. P. Krajewski, a w składzie znaleźli się pracownicy Katedr, które uległy skomasowaniu. Długoletnia obecność wymienionych Katedr w strukturze organizacyjnej Wydziału musiała mieć następstwa kadrowe. W  przeszłości, oprócz wspomnianych kierowników Katedr, byli z nimi związani pracownicy, którzy odeszli już z Wydziału, w tym m.in. prof. dr hab. J. Galster, dr hab. M. Sitek, dr hab. M. Szwejkowska, dr J. Czepek, dr K. Dziadosz, dr U. Szymańska, mgr S. Ożóg, mgr A. Krawczyk, mgr Ł. Złakowski. Związki z tymi Katedrami mają również obecni pracownicy Wydziału: ks. dr hab. M. Różański, dr J. Krzywkowska, dr M. Lubiszewski, dr P. Starzyński.

Tytuły profesorskie pracowników Katedry

2020 » Piotr Krajewski

Habilitacje pracowników Katedry

Doktoraty pracowników Katedry