Historia

Katedra Postępowania Karnego i Prawa Karnego Wykonawczego powstała w 2020 roku z połączenia dwóch Katedr: Katedry Prawa Karnego Wykonawczego i Psychologii Sądowej oraz Katedry Postępowania Karnego. Obie te Katedry miały wspólną genezę. W 2001 r. wraz z powstaniem nowego w strukturze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wydziału Prawa i Administracji utworzono w jego ramach Katedrę Prawa Karnego Materialnego.

Katedra jeszcze w tym samym 2001 roku zmieniła nazwę na Katedrę Prawa Karnego Materialnego i Procesu Karnego. W 2005 roku ze struktury Katedry wyodrębnione zostały samodzielne jednostki, przekształcone w samodzielne Katedry: Prawa Karnego Materialnego, Procesu Karnego, Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Pierwotnie jednolita struktura organizacyjna Katedry skupiała pracowników naukowo-dydaktycznych reprezentujących szeroko rozumiane nauki penalne.

W 2015 roku nastąpiło wyodrębnienie ze struktury Katedry Prawa Karnego Materialnego samodzielnej jednostki: Katedry Prawa Karnego Wykonawczego i Psychologii Sądowej. Powstałą Katedrę objęła kierownictwem dr hab. Krystyna Szczechowicz, prof. UWM.

W 2020 roku na skutek reorganizacji wewnętrznej struktury Wydziału Prawa i Administracji dotychczasowe Katedry: Prawa Karnego Wykonawczego i Psychologii Sądowej oraz Procesu Karnego, zostały ze sobą połączone tworząc Katedrę Postępowania Karnego i Prawa Karnego Wykonawczego.

Tytuły profesorskie pracowników Katedry

2013 » Jerzy Kasprzak

Habilitacje pracowników Katedry

2004 » Jerzy Kasprzak na podstawie rozprawy Otoskopia kryminalistyczna (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)