Historia

Katedra Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego swoją genezę wywodzi od struktur poprzedzających Wydział Prawa i Administracji, tj. powstałego w marcu 1996 roku Instytutu Prawa i Samorządu Terytorialnego, w ramach którego został wyodrębniony Zakład Prawa Cywilnego, Rodzinnego i Gospodarczego. Po utworzeniu Wydziału problematyka tego Zakładu została skomasowana w Katedrze Nauk Cywilistycznych, co było niezbyt trafnym rozwiązaniem. W efekcie już pod koniec 2001 roku, w ramach pierwszej dużej reorganizacji Wydziału, wyodrębniono Katedrę Prawa Cywilnego i Gospodarczego. Takie zawężenie właściwości rzeczowej tej Katedry również okazało się zbyt szerokie, stąd 28 lutego 2003 roku prawo cywilne włączono do Zakładu Postępowania Cywilnego, który przekształcono w Katedrę Prawa i Postępowania Cywilnego. Jednocześnie usamodzielniono organizacyjnie prawo gospodarcze przez wyodrębnienie Katedry Prawa Gospodarczego. 3 grudnia 2004 roku wraz z kilkoma innymi Katedrami została przemianowana w Zakład. 25 września 2009 roku, w wyniku kolejnej kompleksowej reorganizacji Wydziału, Zakład Prawa Gospodarczego ponownie stał się Katedrą. Ta uległa w 2017 roku przekształceniu w Katedrę Prawa Cywilnego II i Prawa Gospodarczego i w grudniu 2019 roku – w ramach kolejnej reorganizacji Wydziału – powrócono do pierwotnego przedmiotu działalności jednostki pod nazwą Katedra Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego.

Ogniwami Wydziału, w  obrębie których umiejscowiono prawo gospodarcze, kierował początkowo dr  hab.  E.  Kędra, prof.  UWM. Następnie w  latach 2008– 2015 funkcję tę pełniła prof. dr hab. M. Królikowska-Olczak, a w latach kolejnych dr  hab.  A.  Bieranowski, prof.  UWM. Od 2019 roku kierownikiem Katedry jest dr hab. J.J. Zięty, prof. UWM. Oprócz wymienionych i obecnych pracowników Katedry z problematyką prawa gospodarczego byli w przeszłości związani: dr R. Waśniewski (1997–2013), dr  Z.  Salamonowicz (1995–2011), dr  B.  Pachuca-Smulska (2004–2019), mgr  K.  Deputat (1997–2006), mgr  T.  Staranowicz (1998–2007), mgr  S.  Trojanowski (2000–2011), mgr  A.  Kurzyńska (Krasińska) (2003–2013), mgr K. Grabowska (Dębowska) (2004–2013), mgr J. Gajewski (2005–2011), dr G. van Blommestein (2021-2022).

Część pracowników katedry precyzując swoje zainteresowania naukowe na zmieniło jednocześnie miejsce działalności naukowej i dydaktycznej wspierając inne katedry Wydziału. W 2021 r. dr hab. Marek Salamonowicz przeniósł się do Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, zaś dr. Maciej Bendorf-Bundorf do Katedry Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego. Do katedry zaś przyjęto dr. Michała Gornowicza.

Pracownicy Katedry nie stronią od angażowania się w działalność organizacyjną na rzecz Wydziału, pełniąc znaczące funkcje, pochodzące z wyborów i nominacji. I  tak dr  hab.  J.J.  Zięty, prof.  UWM został mianowany Prodziekanem Wydziału Prawa i  Administracji, będąc jednocześnie członkiem Senackiej Komisji ds.  Kadrowych. Z  kolei dr  M.  Krzykowski został wybrany na reprezentanta Wydziału w  Senacie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie w  kadencji 2019–2023. Dr  hab.  M.  Salamonowicz oraz dr hab. Jakub Jan Zięty, prof. UWM byli członkami Rady Naukowej Dyscypliny nauki prawne w Kadencji 2020-2022. Natomiast na kadencję 2023-2025 członkiem Rady Naukowej Dyscypliny nauki prawne jest dr hab. Jakub Jan Zięty, prof. UWM. Katedra jest reprezentowana przez swoich pracowników w licznych komisjach wydziałowych. W obszarze badań naukowych pracownicy Katedry organizują i realizują projekty badawcze w tym międzynarodowe, oraz badania na rzecz podmiotów krajowych organizując w ramach tych badań konferencje naukowe prezentujące wyniki jako przykład można podać konferencje naukową: „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w dobie zagrożeń hybrydowych”(2022), „Prawne uwarunkowania obrotu gruntami rolnymi w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego” (2022).

Habilitacje pracowników Katedry

2017 » Jakub J. Zięty na podstawie rozprawy Uprawnienia akcjonariuszy polskich spółek publicznych w świetle Dyrektywy 2007/36/WE (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2019 » Marek Salamonowicz na podstawie rozprawy Treść i  charakter prawny umowy o prace badawczo-rozwojowe (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Doktoraty pracowników Katedry

2008 » Maciej Lubiszewski na podstawie rozprawy Test legalności międzynarodowej jako kryterium dopuszczalności derogacji zobowiązań w dziedzinie praw człowieka (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

2009 » Michał Hejbudzki na podstawie rozprawy Funkcje domów składowych na rynku rolnym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

2009 » Marek Salamonowicz na podstawie rozprawy Licencje patentowe i know-how na tle zakazu porozumień antykonkurencyjnych (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie)

2009 » Jakub J. Zięty na podstawie rozprawy Ochrona akcjonariuszy mniejszościowych w prywatnej spółce zależnej (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego)

2012 » Michał Krzykowski na podstawie rozprawy Zasada dostępu stron trzecich w  prawie Unii Europejskiej jako warunek konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i gazu (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2016 » Maciej Bendorf-Bundorf na podstawie rozprawy Obowiązek udzielania zamówień publicznych przez fundacje i stowarzyszenia w prawie Unii Europejskiej na przykładzie prawa polskiego (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2016 » Sylwia Łazarewicz na podstawie rozprawy „Zaskarżanie uchwał wspólników spółek
kapitałowych w prawie polskim” (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2018 » Paweł Lewandowski na podstawie rozprawy „Charakter prawny wyzysku w prawie cywilnym” (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2022 » Michał Gornowicz na podstawie rozprawy „Prawne aspekty funkcjonowania monistycznego modelu zarządzania spółką europejską”. (na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).