Historia

Katedra Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie powstała 1 stycznia 2020 roku w wyniku połączenia Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji oraz Katedry Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Pierwsze z tych dwóch ogniw swoją historię wywodzi z Katedry Prawa i Samorządu Terytorialnego, utworzonej w 1993 roku w ramach Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Po przekształceniu w 1996 roku jednostki w Instytut Prawa i Samorządu Terytorialnego, powołano w jego strukturze Zakład Prawa Administracyjnego, na którego podbudowie powstała Katedra Nauk Administracyjnych, wchodząca w skład wyodrębnionego w 2001 roku Wydziału Prawa i Administracji. Katedra ta na mocy Uchwały nr 108 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 30 listopada 2001 roku zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2002 roku pod nazwą Katedry (przejściowo Zakładu) Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji. Jej dzieje dowodzą, że jest jedną z najstarszych jednostek organizacyjnych Wydziału Prawa i Administracji, istniejącą już prawie 30 lat. Druga ze  wspominanych jednostek, Katedra Bezpieczeństwa i  Porządku Publicznego, została powołana Uchwałą nr 282 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 25 września 2009 roku. Bezpośrednim tego powodem było uruchomienie w roku akademickim 2010/2011 nowego kierunku studiów – bezpieczeństwo wewnętrzne, dla którego podbudową była funkcjonująca na kierunku administracja specjalizacja o  nazwie systemy bezpieczeństwa publicznego. Uruchamianie kolejnych lat studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne powodowało wzrastające obowiązki dydaktyczne. Dla ich sprostania Uchwałą nr 459 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 18 czerwca 2010 roku powołano Katedrę Teorii Bezpieczeństwa. Istniała do 1  czerwca 2013 roku, kiedy to została zniesiona, a jej pracownicy przeniesieni do Katedry Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Katedrą Prawa Administracyjnego i  Nauk o  Bezpieczeństwie od chwili jej utworzenia kieruje dr hab. J. Dobkowski, prof. UWM, wspomagany przez zastępcę kierownika dr. hab. P. Bogdalskiego, prof. UWM oraz sekretarza Katedry dr. hab. P. Romaniuka. Znalazło w niej zatrudnienie 10 nauczycieli akademickich, a 3 osoby odbywają studia doktoranckie. Wśród pracowników dominują wychowankowie miejscowego ośrodka akademickiego, posiadający tytuł i stopnie naukowe oraz tytuły zawodowe, związani zawodowo i rodzinnie z Olsztynem. Zatrudnieni są też pracownicy wywodzący się z zewnętrznych ośrodków naukowych, którzy jednak zdecydowali się rozwijać Katedrę, wskazując Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Do pierwszej grupy pracowników zaliczyć można: dr. hab. J. Dobkowskiego, prof. UWM, związanego z jednostkami poprzedzającymi Katedrę od 10 grudnia 1999 roku, który w tym czasie przebył drogę od asystenta do samodzielnego pracownika naukowego; prof. dr. hab. P. Majera i dr. hab. P. Bogdalskiego, prof. UWM, zatrudnionych w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim od 2000 roku, którzy tutaj również usamodzielnili się naukowo; dr. B. Chmielińskiego, pracującego na uczelni od 2003 roku, początkowo na stanowisku adiunkta w Akademickim Ośrodku Przysposobienia Obronnego, a od 2010 roku w Katedrze Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Nieco skromniejszy staż pracy na Wydziale Prawa i Administracji mają: dr hab. P. Romaniuk, który pracę w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji rozpoczął 1 czerwca 2009 roku jako adiunkt; dr S. Bentkowski – ze stażem pracy na Wydziale o rok dłuższym (rozpoczął ją 1 października 2008 roku jako adiunkt); dr B. Kędzierska związana z Katedrą Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji od marca 2008 roku jako asystent. Najmłodszymi stażem pracownikami są: prof. dr hab. M. Karpiuk, zatrudniony na Wydziale w 2015 roku; dr A. Wawrzusiszyn, który pracę jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego rozpoczął w 2013 roku; dr M. Ziniewicz zatrudniona w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji 1 października 2012 roku; mgr P. Sobotko – najmłodszy stażem, bowiem przyjęty na etat asystenta w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji 1 października 2015 roku. Na początku roku akademickiego 2016/2017 do Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji w charakterze doktoranta dołączył mgr J. Goerick.

W latach 2015–2019 w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji pracowała dr B. Dobkowska. W badaniach naukowych uwagę skupiała na prawie administracyjnym, w tym szczególnie na problematyce samorządu terytorialnego oraz planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennego. W tym samym okresie w  Katedrze Bezpieczeństwa i  Porządku Publicznego pracowała dr  hab.  J.  Banach-Gutierrez, która stopień doktora habilitowanego nauk prawnych uzyskała na Wydziale Prawa i Administracji w 2017 roku, dr M. Seroka – opiekun Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Safety and Law”, przejawiająca zainteresowania prawem cywilnym i bezpieczeństwem społecznym, a  także  – mający długoletnie związki z Wydziałem – dr L. Grochowski oraz dr E. Zgajewska-Rytelewska. Badania naukowe pracowników Katedry związane są z obszarami sygnalizowanymi jej nazwą własną, tj. prawem administracyjnym i naukami o bezpieczeństwie. Uszczegóławiając je, można wskazać na preferowane kierunki badań obejmujące: części ogólne prawa administracyjnego; naukę o administracji; komparatystykę administracyjną; prawo administracyjne materialne; rolę administracji rządowej i samorządowej w  działaniach na rzecz bezpieczeństwa i  porządku publicznego; historię instytucji państwowych odpowiedzialnych za  bezpieczeństwo wewnętrzne, ze szczególnym uwzględnieniem policji; biografistykę osób powiązanych ze strukturami resortu spraw wewnętrznych.

Tytuły profesorskie pracowników Katedry

2013 » Piotr Majer

2021 » Mirosław Karpiuk

Habilitacje pracowników Katedry