Historia

Od początku istnienia Wydziału Prawa i  Administracji nauczano i  prowadzono badania nad prawem konstytucyjnym. Była to domena Katedry Prawa Konstytucyjnego i  Doktryn Politycznoprawnych, której pierwszym kierownikiem został prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak. Po nim funkcję tę przejął prof. dr hab. Marek Chmaj, a od 1 października 2013 roku pełni ją dr hab. Dorota Lis-Staranowicz. Katedra kilkakrotnie zmieniała nazwę własną. Rotacjom podlegał też jej skład osobowy. Od 1 stycznia 2020 roku jednostka jest identyfikowana jako Katedra Prawa Konstytucyjnego i Nauki o Państwie. Składa się z 8 pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze na etatach naukowo-dydaktycznych.

Habilitacje pracowników Katedry

2013 » Dorota Lis-Staranowicz na podstawie rozprawy Legitymizacja sądowej kontroli prawa w Stanach Zjednoczonych Ameryki (na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

2019 » Stanisław Bułajewski na podstawie cyklu habilitacyjnego Samorządowe akty prawa miejscowego w Polsce – model, zasady i tryb ich wydawania (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2019 » Joanna Juchniewicz na podstawie rozprawy Prawnoustrojowy status ministra – członka Rady Ministrów (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)