Historia

W 2001 roku, po utworzeniu Wydziału Prawa i Administracji, problematyka prawa cywilnego była domeną wyodrębnionej wówczas Katedry Prawa Cywilnego i Gospodarczego, kierowanej przez dr hab. E. Kędrę, prof. UWM. Mariaż tych dwóch specjalności – prawa cywilnego i prawa gospodarczego był stosunkowo krótki, bowiem w lutym 2003 roku Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na wniosek władz Wydziału, wyraził zgodę na „usamodzielnienie” prawa gospodarczego w odrębnej jednostce, natomiast prawo cywilne zostało wówczas organizacyjnie połączone z postępowaniem cywilnym w Zakładzie Prawa i Postępowania Cywilnego, którego kierownikiem był dr hab. M. Goettel, prof. UWM. Niewiele później Zakład o tych dwóch specjalnościach został przekształcony w Katedrę i w końcu 2004 roku ponownie stał się Zakładem – na mocy Uchwały nr 220 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z dnia 3 grudnia. W 2008 roku Zarządzeniem nr 26 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 10 lipca 2008 roku przywrócono podział na Zakład Prawa Cywilnego oraz Zakład Postępowania Cywilnego, które w 2009 roku uległy przekształceniu w Katedry. W tym samym czasie w strukturze Wydziału nastąpiło pierwsze organizacyjne zaznaczenie problematyki prawa prywatnego międzynarodowego, czego symptomem było wyodrębnienie Katedry Praw Człowieka i Prawa Europejskiego – na podstawie Zarządzenia nr 81 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z 15 listopada 2010 roku. Prawo cywilne, jako zwarta specjalność pozostająca w gestii wyodrębnionego w 2008 roku Zakładu/Katedry, funkcjonowało w pewnej odrębności organizacyjnej do połowy 2016 roku, kiedy to w wyniku kolejnej reorganizacji Wydziału, utworzono Katedrę Prawa Cywilnego II i Prawa Gospodarczego – mocą Zarządzenia Rektora nr 78 z dnia 27 czerwca 2016 roku. Jednocześnie dalej funkcjonowała Katedra Prawa Cywilnego. To pewne rozproszenie problematyki prawa cywilnego zostało zniesione na początku 2020 roku wraz z uzyskaniem przez Wydział nowej struktury organizacyjnej. Wśród wyodrębnionych wówczas 13 katedr, jedną z nich stała się Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, której kierownictwo objął dr hab. A. Bieranowski, prof. UWM. Stosunkowo częste zmiany w przyporządkowaniu prawa cywilnego do wyodrębnianych w strukturze Wydziału Katedr sprawiły, że funkcje kierownicze powiązane były z kilkoma pracownikami naukowymi. Obok wskazanych wyżej dr hab. E. Kędry i dr. hab. M. Goettela, rola ta była spełniana m.in. przez dr hab. A. Górę-Błaszczykowską, prof. UWM, prof. dr hab. M. Królikowską-Olczak i przede wszystkim przez dr. hab. J. Krzynówka, prof. UWM, który kierował Katedrą Prawa Cywilnego w latach 2014–2019. Z tych samych powodów równie dynamicznie przebiegały zmiany wśród kadry naukowo-dydaktycznej. Prawo cywilne leżało bowiem w zainteresowaniu m.in. dr. A. Bielińskiego, dr. hab. P. Bogdalskiego, dr. J. Leśniewskiego, dr. J. Piszczka, mgr A. Chełstowskiej, mgr. Z. Godlewskiego, mgr A. Mystkowskiej-Pływaczewskiej, mgr. R. Mystkowskiego i mgr. R. Podpłońskiego.

Zainteresowania naukowe pracowników Katedry są wykorzystywane – oprócz pracy badawczej – w działalności pozaakademickiej: dr hab. A. Bieranowski, prof. UWM był w latach 2008–2015 członkiem zespołów Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, od 2013 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Rejent”, a także wchodzi w skład zespołów ds. przygotowania pytań na egzaminy prawnicze oraz komisji egzaminacyjnych, powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości; dr  K.  Ciućkowska jest aktualnie radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Podobną aktywność pracownicy wykazują w działalności wewnątrzorganizacyjnej Wydziału: dr hab. A. Bieranowski, prof. UWM pełnił od końca 2019 roku funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny nauki prawne, dr  A.  Szczechowicz-Raś sprawuje natomiast rolę wydziałowego koordynatora programu Erasmus+, jak również jest wykonawcą raportu „Vulnérabilité et accès a la justice en Pologne” w ramach stowarzyszenia przyjaciół francuskiej kultury prawnej Henri Capitant (L’Association Henri Capitant des amis de la culture juridique française).

Habilitacje pracowników Katedry

2014 » Adam Bieranowski na podstawie rozprawy Służebność mieszkania (na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

2014 » Jerzy Krzynówek na podstawie rozprawy Od ius vendendi do emancipatio. Prawne i społeczne aspekty emancipatio dzieci w prawie rzymskim w okresie republiki i  pryncypatu (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

2019 » Magdalena Rzewuska na podstawie rozprawy Zaręczyny. Status narzeczonego w prawie cywilnym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Doktoraty pracowników Katedry

2011 » Agnieszka Kowalska na podstawie rozprawy Cywilnoprawne aspekty organizacji świadczeń zdrowotnych (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2012 » Katarzyna Ciućkowska na podstawie rozprawy Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej. Prawo rzymskie a tradycja współczesnego prawa prywatnego (na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2015 » Ewa Lewandowska na podstawie rozprawy Konstrukcja i skutki prawne pozorności w polskim prawie cywilnym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

2017 » Martyna Seroka na podstawie rozprawy Bigamia w prawie polskim i w prawie kanonicznym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).