Historia
Katedra Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego pod tą nazwą istnieje od początku 2020 r. Poprzedzał ją utworzony w 2001 r. Zakład Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, który następnie został przekształcony w Katedrę Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego. Ich długoletnim kierownikiem był dr hab. Andrzej Kabat; wybitny znawca problematyki prawa i postępowania administracyjnego, a zarazem były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz były wiceprezes tego sądu. W latach 2014 -2024 kierownikiem Katedry była dr hab. Agnieszka Skóra, prof. UWM. Od 1.01.2025 r. funkcję kierownika pełni dr hab. Przemysław Krzykowski, prof. UWM.
Habilitacje pracowników Katedry:
2010 - Agnieszka Skóra na podstawie rozprawy pt.: Współuczestnictwo w postępowaniu administracyjnym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego)
2014 - Przemysław Krzykowski na podstawie rozprawy pt.: Podział środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w orzecznictwie sądów administracyjnych w latach 2008 – 2011 ( na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie)
2019 – Marta Kopacz na podstawie rozprawy pt.: Decyzje weryfikujące nabyte prawo do świadczeń rodzinnych wydawane w trybie pozakodeksowym (na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie)
Doktoraty pracowników Katedry:
2002 – Agnieszka Skóra na podstawie rozprawy pt.: Reformatio in peius w postępowaniu administracyjnym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego) – II nagroda miesięcznika „Państwo i Prawo” w 2002 roku oraz nagroda II stopnia rektora UG w 2002 r.
2005 – Przemysław Krzykowski na podstawie rozprawy pt.: Urzędowe interpretacje prawa podatkowego (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego)
2007 – Marta Kopacz na podstawie rozprawy pt.: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako podstawa wznowienia ogólnego postępowania administracyjnego (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego)
2009 – Bogusława Dobkowska na podstawie rozprawy pt.: Dylematy współczesnych reform administracji publicznej w świetle koncepcji administracyjnoprawnych Jerzego Stefana Langroda ( na Wydziale Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego)
2009 – Dorota Całkiewicz na podstawie rozprawy pt.: Pojęcie strony w postępowaniu administracyjnym ogólnym, podatkowym i w sprawach celnych (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego)
2009 – Agnieszka Rotkiewicz – Szarnowska na podstawie rozprawy pt.: Odwołanie w postępowaniu podatkowym jako środek zaskarżenia służący realizacji funkcji kontrolnych i merytorycznych (na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie)
2010 – Marcin Adamczyk na podstawie rozprawy pt.: Świadek koronny. Studium prawno – kryminalistyczne (na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie)
2013 – Tomasz Majer na podstawie rozprawy pt.: Ministerstwo Administracji Publicznej w Polsce w latach 1944 – 1950 (na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie)