Sprawozdanie z Seminarium Naukowego "Współczesne problemy polskiego systemu penitencjarnego"

Dnia 28 kwietnia 2017 roku w Auli Karmazynowej Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM odbyło się seminarium naukowe „Współczesne problemy polskiego systemu penitencjarnego” we współpracy Penitencjarnego Koła Naukowego „Custodia” z Kołem Naukowym Bezpieczeństwa „Safety&Law” oraz Kołem Nauk Penalnych „Nemezis”. Celem seminarium było przedstawienie problemów, jakie występują na terenach polskich aresztów śledczych i zakładów karnych. Z zaproszenia na udział w seminarium skorzystali pracownicy Aresztu Śledczego w Olsztynie oraz Zakładu Karnego w Barczewie.

Seminarium rozpoczęło wystąpienie Prodziekana ds. Studenckich dr Roberta Dziembowskiego. Następnie swoimi przemyśleniami na temat systemu penitencjarnego zdobytego przez wieloletnie doświadczenie z naukami prawnymi podzielił się z obecnymi na sali opiekun Koła Nauk Penitencjarnych „Custodia” dr Robert Szostak.

Po wystąpieniu opiekuna mogliśmy przejść do głównej części seminarium, czyli wystąpień pracowników placówek penitencjarnych. Jako pierwszy wystąpił Dyrektor Aresztu Śledczego w Olsztynie por. Paweł Gałdziński, który przybył na wydarzenie wraz z Kierownik Działu Penitencjarnego kpt. Ewa Jarmuszewicz. Porucznik przedstawił prelekcję na temat "Rządowy program Praca dla więźniów jako sposób na skuteczna resocjalizację". Został między innymi ujęty temat pracy i zarobków osadzonych, a także rozwój tego systemu poprzez budowanie hal pracowniczych na terenach placówek penitencjarnych.

Po wystąpieniu porucznika nadszedł czas na pracowników Zakładu Karnego w Barczewie. Przedstawicielami ZK byli Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Barczewie mjr Marta Klimas, oraz Wychowawca ds. Kultury w Zakładzie Karnym w Barczewie kpt. Robert Karabin. Prelekcja Kapitana dotyczyła projektów realizowanych w placówce dotyczących resocjalizacji osadzonych. Zaczynając od różnego rodzaju prac artystycznych przez spacery poza terenem zakładu aż do różnego rodzaju atrakcji takich np. pływanie kajakiem czy imprezy sportowe. Ciekawostką jest, że wielu z osadzonych czeka na swoją szansę nawet dziesięć, czy piętnaście lat. Pracownicy ZK w Barczewie wierzą, że osoba osadzona po wyjściu na wolność poradzi sobie z problemami jakie ją napotkają i nie wróci już na drogę przestępną.

Pan dr Maciej Duda z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej omówił tematykę polityki karnej nawiązując do placówek penitencjarnych.