Katedra Kryminalistyki i Medycyny Sądowej

Kierownik: dr hab.  Jarosław Moszczyński, prof. UWM


PRACOWNICY SAMODZIELNI

ADIUNKCI


DOKTORANCI

  • mgr Agata Opalska

ul. B. Dybowskiego 11 (Centrum Konferencyjne)
10-719 Olsztyn

pok. 204, tel. 089 / 524 64 78

pok. 206, 207 (Laboratorium)

SEKRETARIAT KATEDRY

  • mgr Ewa Rutkowska

ul. Warszawska 98 (Budynek WPiA)
10-702 Olsztyn
pok.107, tel. 89 / 524 64 71
poniedziałek-piątek w godz. 9:00-13:00

  • Biologiczno-kryminalistyczne metody identyfikacji człowieka żywego, z zapisanych obrazów na zdjęciach i innych nośnikach oraz zwłok i szczątków ludzkich;
  • Doskonalenie metod identyfikacji genetycznej;
  • Systemy identyfikacji daktyloskopijnej, doskonalenie metodyki badań i wydolności AFIS;
  • Metody poszukiwania szczątków ludzkich i pochówków szkieletowych;
  • Optoelektroniczna wizualizacja śladów kryminalistycznych za pomocą luminescencji opóźnionej;
  • Wykorzystanie technik komputerowych i teleinformatyki w kryminalistyce;
  • Identyfikacja stanu czystości środowiska wodnego a obowiązujące przepisy prawne;


OSIĄGNIĘCIA KATEDRY:


Pracownicy Katedry, w okresie od 2001 do 2012 roku, opublikowali wiele znaczących pozycji, zarówno w formie prac zwartych jak i artykułów, zamieszczonych w krajowych oraz zagranicznych periodykach o ugruntowanej pozycji w środowisku naukowym. Uczestniczyli także - z reguły imiennie zapraszani - w licznych konferencjach, prezentując tam wystąpienia publikowane w materiałach pokonferencyjnych. Przenosząc owe spostrzeżenia na grunt statystyki można stwierdzić, że pracownicy Katedry w omawianym okresie opublikowali 15 prac zwartych w postaci monografii, prac zbiorowych (w których pełnili rolę redaktorów naukowych) oraz podręczników - podręczniki akademickie, skrypty uczelniane, przewodniki metodyczne, zeszyty ćwiczeń. Z innego punktu widzenia, owe prace zwarte były ich dorobkiem indywidualnym, bądź stanowiły wynik działań zespołowych. Większość z nich jest autorstwa dr. hab. Bronisława Młodziejowskiego oraz dr hab. Jarosława Moszczyńskiego. Należy jednak również zaznaczyć, że autorem trzech takich pozycji - o statusie monografii bądź podręcznika, jest dr n. med. Ireneusz Sołtyszewski.

Druga analizowana kategoria piśmiennictwa - artykuły problemowe, wyraża się 86 pozycjami. Ich autorami są zarówno samodzielni pracownicy naukowi, jak i adiunkci. Ich treść pozostaje w bezpośrednim związku z indywidualnymi i zespołowymi badaniami naukowymi prowadzonymi w Katedrze.
Formą dialogu jego pracowników ze środowiskiem naukowym jest też liczny udział w konferencjach, odzwierciedlany w wydawanych materiałach.

Pracownicy Katedry należą do kilku towarzystw naukowych, a w niektórych z nich zasiadają we władzach; m.in. dr hab. Bronisław Młodziejowski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz b. prezesem Stowarzyszenia Poligraferów Polskich. Katedra współpracuje naukowo z ośrodkami akademickimi w Polsce i zagranicą. Niektórzy z pracowników Katedry uczestniczyli w realizacji projektów badawczych i grantów naukowych, a także wykonywali ekspertyzy na potrzeby organów państwowych. Osiągnięcia naukowe pracowników Katedry w latach 2001-2012 związane z rozwojem kadr naukowych, wyrażają się pomyślnie przeprowadzonym w 2004 r. przez dr hab. Jerzego Kasprzaka, kolokwium habilitacyjnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego Rada Wydziału nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych, zatwierdzonego przez CKK. W 2012 r. dr Jarosław Moszczyński odbył pomyślnie kolokwium habilitacyjne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rada Wydziału nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Można prognozować, że w niedługim czasie starania o uzyskanie stopnia doktora habilitowanego, podejmie dwóch kolejnych pracowników Katedry. W ramach seminarium doktorskiego Katedry zostały napisane 4 dysertacje, które stanowiły podstawę do wszczęcia odpowiednich przewodów naukowych.

Dr hab. Denis Solodov Pracuje na Wydziale od stycznia 2011 roku. Ma ponad 60 publikacji, w tym szereg pozycji monograficznych, jest współautorem kilku komentarzy do K.p.k. Rosji. 15.11.2013 roku obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Temat rozprawy habilitacyjnej – Ocena dowodów naukowych w systemie kryminalistyki rosyjskiej. W 2014 roku został odznaczony nagrodą im. Prof. B. Hołysta za Najlepszą Pracę Naukową z zakresu Kryminalistyki. Od 2011 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego (PTK), a od 2013 roku pełni funkcję wiceprezesa Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTK. Jest opiekunem SKN Kryminalistyki działającym od czerwca 2011 roku przy Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.

Dr hab. Jarosław Moszczyński, prof. UWM przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju polskiej daktyloskopii. Pracując w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP (1988-2003) wdrożył do praktyki krajowy system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej (AFIS) oraz rozwinął sieć nowoczesnych laboratoriów daktyloskopijnych, gdzie wykorzystywane są zaawansowane technologicznie, skuteczne metody wizualizacji śladów linii papilarnych. Posiada uprawnienia eksperta daktyloskopii oraz badań dokumentów.

Jest autorem ponad 80 publikacji, w tym artykułów w periodykach naukowych, monografii i podręczników akademickich. Wygłosił referaty w ponad 40 naukowych konferencjach krajowych i zagranicznych.  Kierował dwoma projektami badawczymi finansowanymi przez MNiSW. Wypromował ponad 150 prac magisterskich i licencjackich oraz dwie prace doktorskie.

Jest dwukrotnym laureatem Konkursu im. Prof. Tadeusza Hanuska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki (2008 i 2009) oraz Nagrody im. Prof. Brunona Hołysta za najlepszą pracę habilitacyjną z zakresu kryminalistyki i nauk penalnych (2012). Uzyskał także nagrodę indywidualną I stopnia Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia naukowe (2012). Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013).

Jest wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.